Straż pożarna w szkole

Zgodnie z planem do naszej szkoły przyjechali strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubaniu.

Jest to już ostatnie w tym roku szkolnym działanie z zakresu realizacji III edycji Programy Edukacyjnego „Bezpieczny Dolnoślązak”.  30 kwietnia na szkolnym korytarzu, jeszcze w atmosferze obchodu Święta Konstytucji 3 Maja, nasi uczniowie z klas I –VIII i III gimnazjum oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych, mieli możliwość skorzystania z prelekcji na temat zagrożeń bezpieczeństwa w sytuacjach niespodziewanych, na temat zagrożeń wynikających z niewłaściwego korzystania ze zbiorników wodnych w czasie wakacji, na temat udzielania pierwszej pomocy. Przypomniane zostały numery alarmowe oraz procedury wynikające z udzielaniem pierwszej pomocy oraz wezwania służb ratunkowych. Jeden z naszych uczniów odważnie przypomniał i sprawdził swoje umiejętności w tym zakresie, prezentując tym samym innym uczniom schemat postępowania. Wykazał się znajomością i posiadaną wiedzą w tym zakresie. Również inni uczniowie, przedszkolaki mogli pochwalić się swoją wiedzą odpowiadając na pytania strażaków. Omówione zostały procedury ewakuacyjne z budynku szkoły w razie pożaru. Wiedza ta dotyczyła zarówno uczniów jak i opiekunów, nauczycieli. Omówiono kwestię korzystania z gaśnic przez opiekunów, które znajdują się w budynku szkoły.  Po spotkaniu wszyscy wyszli na zewnątrz, aby pooglądać sprzęt jakim posługują się strażacy podczas akcji ratunkowych. Mieli okazję posiedzieć w wozie strażackim, pooglądać jak wygląda również od wewnątrz i zobaczyć w pełni ubranego w strój strażaka. Mimo, że program dobiega końca, działania z zakresu bezpieczeństwa z całą pewnością będą kontynuowane, gdyż bezpieczeństwo naszych uczniów jest bardzo ważnym elementem edukacji, pracy i wypoczynku.