Prelekcja z udziałem pracowników KRUS i PIP

W ramach realizacji III edycji Programu Edukacyjnego Bezpieczny Dolnoślązak, dnia 25 kwietnia, w naszej szkole odbyło się spotkanie z Panią Lucyną Klusik – Kierownikiem PT KRUS oraz specjalistą PT KRUS Panią Anną Cycyk.

W spotkaniu – prelekcji uczestniczył także Pan Jacek Grygorowicz - Radca PIP. Spotkanie – prelekcja dotyczyła bezpieczeństwa na wsi w czasie pracy w gospodarstwach rolnych oraz podczas spędzania wakacji, czasu wolnego na wsi. Na podstawie zaprezentowanego przez gości filmu animowanego, omówiono kwestię możliwych zagrożeń występujących stosunkowo do pór roku. Poruszono sprawę kierowania ciągnikami i innymi maszynami samobieżnymi, obsługi kombajnów do zbioru zbóż, zielonek i okopowych maszyn żniwnych, kosiarek rolniczych, pras do słomy, siana, kopaczek do zbioru roślin okopowych itd.  Omówiono zagrożenia związane z przebywaniem na pomostach sadzarek, siewników, z obsługiwaniem różnego rodzaju maszyn rolniczych, pił łańcuchowych podczas ścinania drzew oraz o zagrożeniach przy załadunku, rozładunku drewna oraz wielu innych sytuacjach, które mogą stworzyć jakiekolwiek zagrożenie. Pan Jacek wspomniał o bardzo dużej ilości odnotowywanych wypadków na wsiach, których wynikiem jest brak odpowiedzialności dorosłych m.in. dopuszczanie do nieodpowiednich prac dzieci i młodzież poniżej 15 roku życia oraz takie, które wynikają z braku ostrożności i niedopatrzenia, a także nieposłuszeństwa dzieci, niedostosowania się do obowiązujących zasad. Przypominane zostały również dzieciom numery alarmowe. Na zakończenie dzieci otrzymały materiały w postaci kolorowanek, czytanek, opowiadań, wykreślanek, krzyżówek, komiksów, rymowanek itp. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, chwaląc się swoją wiedzą, którą częściowo posiadają, gdyż wielu rodziców z naszych dzieci posiada gospodarstwa rolne.