"Bieg po zdrowie"

W ramach realizacji III edycji Programu Edukacyjnego Bezpieczny Dolnoślązak oraz działań profilaktycznych szkoły w bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy IV naszej szkoły przystąpili do programu „Bieg po zdrowie”.

Jest to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej, który opracowany został w Głównym Inspektoracie Sanitarnym przy współpracy z ekspertami. Głównym jego celem jest zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów. Okres krytyczny dla podejmowania pierwszych prób palenia tytoniu przypada na przedział wiekowy 9-10 lat. Podejmowanie prób palenia i częstość palenia wzrasta z wiekiem. Dlatego grupa, do której skierowany jest program, to dzieci z klasy IV szkoły podstawowej. Program został zrealizowany w postaci 6 lekcji tematycznych. Zajęcia realizowane były za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku uczniów. Uczniowie podczas cyklu zajęć dyskutowali, wymieniali doświadczenia, spostrzeżenia, refleksje i pomysły, liczyli koszty palenia papierosów, pracowali w grupach przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów oraz tworzyli komiksy z udziałem bohaterów programu. Prace uczniów  na temat szkodliwego działania palenia papierosów na życie człowieka mogli zobaczyć wszyscy uczniowie naszej szkoły, rodzice oraz pracownicy.  Dzięki zajęciom uczniowie nauczyli się asertywności w zakresie uzależnień. Z realizacją programu zapoznani byli też rodzice, którzy otrzymali na początku realizacji programu informację, a na zakończenie wypowiadali się o skuteczności programu w formie ankiet. Z wyników ankiet dla rodziców i informacji uczniów wynika, że działania przyniosły dobry efekt i warto kontynuować je w przyszłym roku kolejnym uczniom.