Prelekcja saperów

Mimo iż III edycja Programu Edukacyjnego Bezpieczny Dolnoślązak dobiegł końca, trudno powstrzymać się od umieszczenia tej informacji na naszej stronie. 7 maja na terenie naszej szkoły, w czasie przerwy, został odkopany poniemiecki pocisk artyleryjski kalibru 75 mm.

Gdy tylko uczniowie zorientowali się co znaleźli, uczeń klasy III Wojciech Szwechłowicz, niezwłocznie poinformował o tym fakcie dyżurującego nauczyciela, który natychmiast podjął odpowiednie działania. Informacja o znalezionym niewybuchu trafiła do Pani Dyrektor, która powiadomiła Policję, która wezwała Patrol Saperski z Bolesławca.  Ze względów bezpieczeństwa dzieci zostały ewakuowane z terenu szkoły.  W związku z akcją likwidacji niewybuchu, w dniu dzisiejszym, zgodnie z planem, również na terenie szkoły, odbyła się prelekcja dla uczniów i pracowników szkoły, na temat zagrożeń stwarzanych przez niewybuchy i niewypały oraz zasad postępowania po ich znalezieniu. Prelekcję przeprowadzili saperzy z 23 Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca. Pogadankę uzupełnił pokaz zabezpieczania niewybuchu oraz wystawa imitacji różnego rodzaju pocisków. Wojtek, który wykazał się wzorowym zachowaniem po znalezieniu niewybuchu otrzymał certyfikat „Sapera”. Taki certyfikat na ręce Pani Dyrektor otrzymała również szkoła. Wojtkowi, a także pozostałym uczniom uczestniczącym w znalezisku składamy serdecznie podziękowania i jeszcze raz gratulujemy odpowiedzialnych decyzji. Mamy nadzieję że dodatkowa wiedza z zakresu bezpieczeństwa w tym zakresie w zaowocuje również w przyszłości.