Niedziela, 2024-06-02

Imieniny: Erazma, Marianny

"Dzień Bezpiecznego Internetu"

Dnia 09 lutego 2021 roku obchodziliśmy, jak co roku od kilku lat, Dzień Bezpiecznego Internetu. Głównym celem DBI jest propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. W przeddzień obchodów na szkolnym korytarzu zawisła kolorowa gazetka, zawierająca wiele przydatnych informacji. Obok gazetki umieszczono do pobrania dla uczniów druki przykładowych umów, kontraktów, jakie mogą być zawarte pomiędzy rodzicami, a dziećmi w celu bezpiecznego, kontrolowanego korzystania z urządzeń cyfrowych. Uczniowie klas I-III otrzymali do swoich klas w formie plakatu kilka najważniejszych zasad korzystania z Internetu, który umieszczony został na stałe na klasowych gazetkach. W tych też klasach uczniowie spotkali się z Panem Jackiem, który za pośrednictwem m. in. filmów edukacyjnych przekazał, przypomniał najistotniejsze informacje w temacie bezpiecznego korzystania z Internetu. W tym dniu również dzieci z grup przedszkolnych i uczniowie, podczas zajęć przygotowywali plakaty, kolorowanki zawierające alternatywę dla czasu spędzanego przed komputerem. Pozostałe klasy również uczestniczyły w obchodach, natomiast w nieco innej formie. W klasach IV- VIII wychowawcy przejęli „dowodzenie”  w tym temacie i podczas zajęć wychowawczych w formie on-line zrealizowali zaplanowane działania. Do zajęć wykorzystane były wcześniej przygotowane przez koordynatora filmy edukacyjne, przydatne linki z ważnymi informacjami, Quizami, zagadkami czy testami. Były też klasy, w których wychowawcy przeprowadzili zajęcia wg własnych interesujących pomysłów m. in. jak korzystać z zasobów Internetu, żeby sobie nie zaszkodzić. Uczniowie prowadzili dyskusje na temat zachowań bohaterów prezentowanych filmów.  Aktywnie brali udział w lekcjach podając przykłady szkodliwych treści oraz emocji, który temu towarzyszą owym bohaterom.  Uczniowie klasy 8 również obejrzeli krótki filmik ukazujący, jakiej obróbce poddawane są materiały umieszczane w Internecie. Mogli przekonać się, że często nie mają one nic wspólnego z rzeczywistością. Dodatkowo na stronie naszej szkoły w zakładce "Dla rodziców" umieszczone zostały plakaty dotyczące problemowego używanie urządzeń cyfrowych oraz propozycje codziennych rozwiązań, a także druk umowy korzystania z Internetu. Warto też przypomnieć, że wykorzystanie w procesach edukacyjnych narzędzi i zasobów cyfrowych oraz metod kształcenia na odległość oraz bezpieczne i efektywne korzystanie z technologii cyfrowych, to jeden z pięciu kierunków realizacji polityki oświatowej Państwa w roku szkolnym 2020/2021. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z przebiegu DBI, którą przedstawiamy Państwu w formie prezentacji. Koordynator działań: Kamila Przewłocka.